Mezinárodní festival slovanské hudby

Ve dnech 4. - 9. listopadu 2019 se v Ostravě konal třetí ročník Mezinárodního festivalu slovanské hudby. Jednalo se o vícedenní kulturní událost, na níž se prezentovala hudba slovanských národů prostřednictvím prvotřídních interpretů povětšinou ze slovanských zemí. Hlavními cíli festivalu byla národní i mezinárodní spolupráce umělců a teoretiků se společnou myšlenkou propagace slovanské kultury. Dále prohlubování vztahů mezi historicky i geograficky příbuznými národy, kdy tmelícím prvkem a společným jmenovatelem je právě kultura.

V rámci festivalu proběhla Mezinárodní interpretační soutěž slovanské hudby 2019 dětí a mládeže ve věku 5 - 30 let, která vrcholí tradičně koncertem vítězů, přenášeným Českým rozhlasem Ostrava. Hodnocena  je odbornou mezinárodní porotou a je zaměřena na interpretaci klasické hudby striktně slovanských skladatelů. Cílem je prohlubovat povědomí o díle slovanských skladatelů a zájem o artificiální hudbu obecně. Soutěž je mezinárodní a zapsat se může kdokoliv, kdo splňuje věkový limit a níže stanovené podmínky soutěže.

V telošním ročníku usedli do řad porotců odborníci z řad výkonných umělců a pedagogů. Předsedou poroty byl Jiří Čaňo, klarinetista, saxofonista, ředitel Základní umělecké školy Ostrava - Poruba, bývalý dirigent Hudby ministerstva vnitra, dalšími porotci byli např. Dagmar Pecková, světová mezzosopranistka, vystupovala na operních scénách po celém světě, zpívala pod dirigenty, jakými jsou J. Bělohlávek, S. Bychkov, Ch. von Dohnanyi, Ch. Mackerras či W. Sawallisch, Jelena Lorena Švilpe, skladatelka, producentka, profesionální hlasová pedagožka, ředitelka představenstva "Evropského centra dětské hudby" prezidentka festivalu "Riga Symphony" v Rize (Lotyšsko); ředitelka vokální umělecké školy Pumpurini; porotce mezinárodních soutěží ve více než 80 zemích, Jan Hališka, violoncellista, hudební pedagog a manažer; bývalý ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava, profesor JAMU, ostravské Janáčkovy konzervatoře i Fakulty umění, člen porot mezinárodních soutěží (Beethovenův Hradec, W. Wielkominskeho ad.); jako sólista vystupoval ve většině evropských zemí, v Argentině, v Korejské republice a Japonsku; jako pedago působil v Číně i v Kanadě.

Ze základní umělecké školy J. A. Komenského ve Studénce se soutěže zúčastnila jedenáctiletá flétnistka Alice Štěpánková ze třídy Bc. Markéty Tulejové, která v evropské konkurenci vybojovala krásné 1. místo. V pátek 8. listopadu patřila aula Ostravské univerzity mladým hudebním spičkám z České republiky, Slovenska, Polska, Ukrajiny, Ruska a Itálie, kteří představili to nejlepší ze svého repertoáru na "Koncertě mladých sólistů". Alice Štěpánková byla součástí tohoto výjimečného koncertu a mohla tak společně s dalšími mladými umělci důstojně zakončit 3. ročník Mezinárodního festivalu slovanské hudby.

Mgr. Renáta Talpová

ředitelka ZUŠ J. A. Komenského, Studénka